New Yorkban a XIX. századra városszerte olyan sok temető volt, hogy 1865-ben rendeletet hoztak, hogy nem szabad újabbat létesíteni Manhattan szigetén. Emiatt mára a városban rengeteg kicsi, ősi, használaton kívüli nyughely van ill. a külsőbb borough-kban hatalmas temető-komplexumok alakultak ki. Különösen Queens-ben van sok, a Google Maps-en látható zöld területek szinte mind temetők. A nyugodt környezet miatt - főleg a kisebbek - tökéletesen alkalmasak meditálásra, pihenésre, olvasgatásra.
Barkaloo Cemetery
Revolutionary Cemetery-nek vagyis Forradalmi Temetőnek is hívják Brooklyn legkisebb temetőjét, a Narrows Ave és a Mackay Pl. sarkán. A függetlenségi háború idejéből származó Barkaloo család nyughelye, Willian Barkaloo fia még harcolt a brooklyni csatában.1725-ben alapították, az utolsó temetés 1848-ban volt.
Calvary Cemetery

Green-Wood Cemetery
Brooklyban, a 20. és a 37. utca ill. az 5th. Ave és a Fort Hamilton Pkway közé esik a város egyik legszebb temetője. Kb. 185 hektár és az 1838-as alapítás óta 600 000 embert temettek ide. Már a kezdetektől nagy népszerűségnek örvendett, híres tábornokok, művészek, feltalálók találtak itt nyughelyet (Pl. Leonard Bernstein, Charles Ebbets, Samuel F.B. Morse, Louis Comfort Tiffany), ezért megkapta a National Historic Landmark státust.
Mt. Zion Cemetery
Szintén Queensben, a Maspeth városrészben található ez a zsidó temető. Bár 32 hektár méretű, de a olyan zsúfolt, a sírok olyan közel vannak egymáshoz, hogy sokkal nagyobbnak érződik (kép). 1893-ban alapították, azóta 210 000 embert temettek ide.
New York City Marble Cemetery
Manhattanban, a 2. utcában, a 1st és a 2nd Ave. között található ez a kis gyöngyszem. 1830-ban alapították és többek között a Roosevelt család néhány tagja fekszik itt. A nagyközönség előtt csak Mindenszentekkor nyitják meg ill. hetente egyszer csoportos sétát szerveznek.
New York Marble Cemetery
Bár ez is arrafelé van, nem semmi köze az előzőhöz. A 2nd Ave. és a Bowery, ill a 2. és 3. utca között fekszik ez a pici temető, ami Manhattan legrégebbi nem egyházi nyughelye. 2060 embert temettek ide, a legtöbbet 1830 és 1870 között, az utolsó temetés 1937-ben volt. Az elhunytat önálló föld alatti kriptába helyezték, a kriptát lezárták, majd földdel betemették és a egy táblát helyeztek el a temető falán, ami a sírbolt helyét jelzi. A táblákon kívül nincs síremlék a temetőben. Márciustól októberig minden hónap utolsó vasárnapján látogatható.
Shearith Israel Cemeteries
A Shearith Israel a legrégebbi NY-i zsidó gyülekezet. Az alapító tagok az 1600-as években érkeztek, amikor a Brazíiliából Amszterdamba tartó hajójukat egy vihar ide sodorta. Három temetőjük van: a legrégebbi 1683-ból, a Chatham Square-nél (Chinatown), a második 1805-ből a 11th St és a 6th Ave. sarkán, a harmadik a 21. utcában a 6th Avenue-nál.
Trinity Cemetery and Mausoleum
Bár a Trinity Place-nél és a Wall Streetnél álló templom kertjében lévő régi temetőt már nem használják, a Riverside Drive-nál lévő nyughely és mauzóleum még mindig aktív, pl. John Jacob Astor is itt van eltemetve.
Az anyagok nagyrészt a Gridskippertől származnak. Plusz infók a sorabji.com-on.
Utolsó kommentek